CHP’li İBB, kurul kararını yok saydı: Cemevine ‘hassasiyet’, tarihi camiye ‘ret’

  • Haber7

İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumlarında dikkat çeken bir karara imza atıldı.

15 Mayıs tarihli oturumda, İBB’ye ait Gaziosmanpaşa’daki 1600 metrekarelik park fonksiyonundaki parselin imarı “sosyal tesis alanı(cemevi)” olarak değiştirildi.

Cem Vakfı Ahmet Yesevi Cemevi’nin, cemevi faaliyetinin İstanbul depremi dikkate alınarak daha iyi koşullarda yürütülebilmesi amacıyla İBB’ye ait Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki 1600 metrekarelik İBB mülkiyetindeki parselin cemevi olarak kullanılabilmesi için imar planı değişikliği talebi yerine getirildi.

CEMEVİ İÇİN GÖSTERİLEN HASSASİYET SULTAN AHMET BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ CAMİYE GÖSTERİLMEDİ

Cemevi için imar planı değişikliğine giden CHP’li İBB meclis üyeleri, Anıtlar Kurulu tarafından kültür varlığı olarak tescillenen Aziziye Camii’ne gösterilmedi. 

AK Parti grubu,Sultan Ahmet Camii büyüklüğündeki 2500 kişilik Aziziye Camii’nin yeniden ihya edilmesi gerektiğini belirtti.

YIKILAN AZİZİYE CAMİİ İNŞAATININ YERİNE DİKİLEN HEYKEL KORUMA ALTINA ALINDI

Sözcü’de yer alan habere göre; Beşiktaş’taki İBB İsmet İnönü Parkı’na ilişkin İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 3 yıldır bekleyen 2021 tarihli kararı imar planlarına işlendi.

Kurul kararı doğrultusunda park, “Dolmabahçe Sarayı, Saat Kulesi ve Bezmi Alem Valide Sultan Cami koruma alanı” sınırları içine alındı.

AK Parti grubu karara “Söz konusu alanda Aziziye Camii’nin kayıp eseri olduğu ve ihya edilmesi gerektiği için karara katılmıyorum” şeklinde muhalefet şerhi düştü.

“KARARI BEKLEYİN” ÇAĞRISI REDDEDİLDİ

AK Parti Grup Sözcü Murat Türkyılmaz, söz konusu yere Abdülaziz Han döneminde cami yapılma kararı alındığını ve Aziziye Cami inşaatının başladığını ancak tahttan indirilince inşaatın yarım kaldığını anlattı. Caminin inşaatı ortadan kaldırılarak yıllar sonra aynı yere İsmet İnönü’nün heykelinin dikildiğini söyledi.

Türkyılmaz kamuoyunda “İnönü heykeli mi, cami mi olacak?” tartışması yapıldığını ifade etti.

Dosyadaki kurul kararının itiraz üzerine mahkeme tarafından iptal edildiğini söyleyen Türkyılmaz, “Kurul kararının güncel halini bekleyeyim, meseleyi siyasileştirmeden konuyu çözelim” dedi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun CHP’li Başkanı Sedat Özkan da “Dosya zaten bu gibi bahanelerle 3 yıldır bekletiliyordu. Dosyaya giren güncel kurul kararına göre hareket ettik. İptal kararı dosyada yok. İBB Meclisi duyumlara, sonradan alınan kararlara işlemlere göre karar almaz. Dosyadaki bilgilere göre değerlendirme yapılır. Planın askı süreci var, eksiklik varsa itiraz edilir. Meclis gerekiyorsa tekrar karar alır” dedi.

İBB, KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA YÜKSEK KURULU KARARINI YOK SAYDI

2021 yılında İstanbul Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği, Aziziye Camii’nin yerinin korunması ve yeniden inşa edilmesi için başvuruda bulundu. Yapılan incelemelerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 111 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Aziziye Camii’nin kültür varlığı olarak tescil etme kararı verdi.

2022 yılında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını ve inceleme raporunu değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 08.04.2022 tarihli 2040 No’lu kararında yapılan itirazın reddine hükmetti. Kurul, caminin yeniden ihyası için uzmanlar tarafından çalışma başlatılmasını istedi. Tarihi cami için başlatılan çalışmanın henüz neticelenip neticelenmediği bilinmiyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir